Jak przygotować psa do Sylwestra?





Jak przetrwać Sylwestra z psem?? Co robić aby Nasz pupil mógł spokojnie przeżyć tę noc? 🎉🎉🎉🎉


Oto moje sugestie, które być może zapobiegną choć częściowo reakcjom lękowym jakie czekają go tej nocy…

Za kilkanaście dni odbędzie się noc zabawy sylwestrowej. Zabawy dla ludzi, niekoniecznie dla psów... Przed nami najgorętszy okres w roku – karnawał, rozpoczynający się właśnie Sylwestrem. Podczas, gdy my świetnie się bawimy psy cierpią katusze… Dlatego warto nieco wcześniej pomyśleć nad tym jak pomóc przetrwać pupilowi ten ciężki czas. Warto rozpocząć cykl przygotowujący psa na czekające go ekscesy. Rozpocznij od obserwacji jego zachowań, zwróć uwagę jak reaguje w sytuacjach stresowych, warto puścić mu nagranie z dźwiękami przypominającymi strzelające fajerwerki zaczynając od cichych tonów, a stopniowo je zwiększając, gdyż podczas imprezy huk będzie o wiele większy i tu przyda się opisana przeze mnie wcześniej metoda pracy czyli „odrważliwianie”, dzięki któremu pies może pozbyć się części lęku. 









• Próby ukrycia się są najczęstszą reakcją, dlatego też należy mu na to pozwolić i tutaj proponuję towarzyszyć psiakowi w miejscu, w którym się schowa. Aczkolwiek ważne jest to żeby nigdy nie litować się nad pupilem kiedy się boi, żeby nie głaskać go nadmiernie ponieważ będzie to zapewnienie, że robi dobrze, że ma się czego obawiać i jego reakcje są prawidłowe, a tego przecież nie chcemy. Unikaj takich zachowań, a nie będziesz miał do czynienia z eskalacją lęku…


• Przenigdy nie wolno także krzyczeć na psa, gdy jest w stresie. Proponuję zająć go zabawą aby spróbować przekierować jego uwagę na coś pozytywnego, jeżeli jest to niemożliwe, bo strach jest zbyt silny, po prostu odejść i zostawić go w spokoju w bezpiecznym miejscu.


• Gdy dojdzie już do ekstremalnych reakcji lękowych ważne jest to żeby nie uciszać psa na siłę, nie reagować panicznie, nie karcić i co najważniejsze nie popadać w irytację – należy uruchomić wszelkie pokłady empatii jakie mamy i zwyczajnie nie reagować szczególnie na tego typu ekscesy, jednocześnie zaś zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa. Każde zwrócenie uwagi na psa w momencie, gdy prezentuje każde niepożądane zachowanie będzie dla niego pozytywnym wzmocnieniem i przyniesie wręcz odwrotny skutek!


• Jeśli wiesz, że może wystąpić oddawanie moczu zaopatrz się w chłonne podkłady i ułóż je w tym miejscu, gdzie spodziewasz się ucieczki psa. 


• Pozamykaj i uszczelnij wszystkie drzwi i okna, z których dochodzi hałas aby było możliwie jak najciszej.


• Polecam puścić muzykę relaksacyjną w tle oraz zastosować masaż TTouch, który odstresuje choć w małym stopniu. Można stosować też tzw. owijki do ciała pomocne w sytuacjach stresowych.


• Nie zaszkodzą także psie feromony wyciszające D.A.P., występujące w sprayu lub w postaci wkładu do kontaktu. 


• Jeśli musisz wyjść na spacer wybierz godzinę i miejsce jak najdalej od epicentrum wydarzeń, pamiętając o bezpiecznej uprzęży!


• Jeśli jednak wiesz, że Twój pies nie poradzi sobie z hałasem koniecznie idź do weterynarza on przepisze leki uspokajające, które są moim zdaniem ostatecznością...

Jeśli Twój pies mieszka na podwórku, koniecznie należy zabrać biedaka do domu i zapewnić mu przytulny i cichy kąt. Jeśli posiadasz znajomych z psami dobrą opcją jest wspólny wyjazd poza miasto, gdzie huk będzie mniejszy. Taka wspólna zabawa wcale nie musi być gorsza, a nawet stać się może Waszą tradycją, może staniecie się prekursorami „Psiego Sylwestra” i tak jak kinderbale będziecie organizować imprezy dla miłośników gatunku i ich podopiecznych.


W życiu każdego psa ważną kwestią jest unikanie traumatycznych przeżyć, ponieważ w następstwie mogą skutkować reakcjami lękowymi na o wiele delikatniejsze bodźce jak np: hałas z rury wydechowej przy szosie czy zwykłe roboty uliczne… Nie wolno nam zostawić bezbronnego czworonoga samemu sobie. Jeśli Ty nie możesz się nim zająć warto poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego petsittera, który dostanie wskazówki jak postępować z psiakiem w tej trudnej chwili. Pamiętajmy, że wszystkie hałasy sprawiają też niesamowity ból fizyczny za względu na bardzo wrażliwy psi słuch. Nasze zachowanie ma bardzo istotny wpływ na czworonoga, to my kreujemy większość jego postępowania, każda nasza nienaturalna reakcja to dla psa powód do strachu, przecież nasze zdenerwowanie tylko nasila stany lękowe u pupila i należy na to bardzo uważać! Zabawa jest ważna dla każdego – bawmy się więc tak, aby wszyscy byli szczęśliwi...








Emotikon smile

Komentarze

  1. Zdecydowanie trzeba wcześniej pomyśleć o zwierzętach, może puszczać mu nagrany dźwięk fajerwerków?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem. Pozdrawiam.

Popularne posty