Pies potrafi wykryć raka w moczu!






Nie od dziś wiadomo, że psy posiadają doskonały węch. Opiekunowie psów z włoskiego Ministerstwa Obrony postanowili pójść o krok dalej i wyszkoli swoje owczarki niemieckie do tego aby wykrywały za pomocą węchu komórki raka prostaty w próbkach moczu uzyskanych od mężczyzn, którzy je posiadali. Dr.Gianluigi Taverna z Mediolanu wraz z kolegami z posiadanych 677 próbek uryny prezentowali psom 320 zawierające komórki rakowe i 357 bez. Psy doskonale sprawdziły się w tym zadaniu, mianowicie były w stanie zidentyfikować aż 99% próbek z rakiem prostaty i 97% nie posiadających raka.



„Jeśli to prawda, dane dokładności są znacznie lepsze niż jakiekolwiek obecnie dostępne testy…” 
                                                                        – Dr. Marc Garnick Harvard Medical School





Badanie doktora Taverny nie było jednak pierwszym jakie pokazało, że psy mogą wykrywać raka prostaty. Naukowcy ze szpitala Tenon w Paryżu, w 2011 roku odnotowali, że jeden wyszkolony pies potrafił wykryć raka prostaty z dokładnością przewyższającą 90% w 66 próbkach moczu podzielonych po równo na te z rakiem i bez. Dr.Taverna z resztą naukowców chcieli potwierdzić te wyniki z dwoma psami zamiast jednego i w znacznie większym rozmiarze próby, co jak widać się im udało. Istnieją jeszcze inne dowody sięgające dwie dekady wstecz na to, że psy potrafią wykryć raka, a między innymi czerniaka oraz nowotwory płuc i piersi. Pierwszy opisany przypadek został opublikowany w „The Lancet” w 1989 roku gdzie mix Border Collie z Dobermanem wąchając nogę właściciela wykrył u niego właśnie złośliwego czerniaka. 

Taverna przypuszcza, że nowotwory wydzielają specyficzny nieprzyjemny zapach, który może skłaniać psy do takich wyczynów. Co wskazywać może na to, że zapach raka prostaty może się różnić od innych rodzajów nowotworów. Kolejnym etapem badań jakimi zajmie się doktor będzie ustalenie szczegółowych związków wydzielanych przez gruczoły krokowe, który psy były w stanie wykryć.










Dr. Garnick z Uniwersytetu w Harvardzie dodaje:



„To badanie pokazuje, że psi węch ma wpływ na informacje dotyczące badań i zdrowia. Należy je traktować ostrożnie, ale czekam na dojrzewanie tych danych i miejmy nadzieję potwierdzenie ustaleń przez innych badaczy.”






Jak widzicie nasi czworonożni przyjaciele są niesamowici i chyba nigdy nie przestaną nas zaskakiwać...








Komentarze

Popularne posty