Nadmierne szczekanie to też problem. Woof! Woof! Woof!


Pies zawsze będzie psem, a większość psów szczeka, gdyż jest to ich naturalny sposób komunikacji, wyrażania własnej osobowości i emocji. Czasami sami oczekujemy tego, że pupil będzie nas strzegł i sygnalizował w ten sposób potencjalne niebezpieczeństwo. Jednak nadmierną szczekliwość można uznać za problem behawioralny, z którym trzeba się uporać.


Jakie jest rozwiązanie tego głośnego problemu? Dość proste - twój pies po prostu musi zrozumieć kiedy szczekać powinien, a kiedy nie, twoją rolą natomiast jest nauczenie go tych zasad. Nigdy nie zwlekaj z nauką jakiegokolwiek problemu, gdyż narastająca błahostka przerodzić się może w coś poważniejszego. Gdy pies przejdzie na wyższy poziom zachowań dewiacyjnych tym bardziej będzie trudno go oduczyć czegokolwiek. Dobrym sposobem jest np. nauczenie czworonoga dwóch prostych komend: „Daj głos” oraz „Cisza” – nazwy nie są istotne, najważniejsze jest to by pies zrozumiał o co chodzi w każdej z nich. Wiem, że łatwiej jest mówić niż zrobić ale uwierzcie mi, to naprawdę się opłaca. Każdy pupil lubi pracować będąc motywowanym, a różne smakowitości wam w tym pomogą, tak jak przy każdej pracy i tym razem również zastosuj pozytywne metody szkoleniowe, a odniesiesz pozytywny skutek. Musicie uważać czego uczycie swoje psy, gdyż konsekwencje mogą być różne, a frustracja po obu stronach smyczy nikomu nie jest potrzebna...


Szczekanie tylko na pozór wygląda tak samo.
Zważcie na to, że szczekanie występuje z różnych powodów. Psy nie szczekają z chęci zemsty na tobie czy sąsiadach, one po prostu mają nam coś do zakomunikowania i w naszym obowiązku leży ich wysłuchanie. Z chęcią słuchasz swojego dziecka gdy do ciebie mówi, dlaczego więc masz dość gdy twój psiak „przemawia” w istotnej dla niego sprawie? Uruchom wszelkie pokłady empatii i nie bagatelizuj tego co się dzieje bo mały problem rodzi duży. Niektóre rasy psów mają większe skłonności do szczekania – zastanów się więc zatem zanim kupisz sobie szczeniaka np. rasy Beagle, bo jeżeli nie tolerujesz tego typu aktywności proponuję rasę Basenji, która nie szczeka prawie wcale!


Jeśli wsłuchasz się w swojego psa usłyszysz różne rodzaje szczeków, które są kluczowe do znalezienia powodu takiego zachowania. Ogólnie rzecz ujmując rodzaje szczekania można posegregować w następujący sposób:
1.     Alarmujące / Ostrzegające / Terytorialne – to dość naturalne zachowanie u psów, gdy intruz stojący u bram to coś strasznego i należy to zgłosić przywódcy. Pies zawsze będzie szczekał ostrzegawczo jeśli poczuje się zagrożony. Taki dźwięk jest ostry, głośny i pewny, co uchronić może nie raz twoją rodzinę.
2.     Z niepewności – taka reakcja jest samoistnym uspokojeniem dla psa, który czuje się zaniepokojony. Często taki szczek jest piskliwy przypominający marudzenie. Taki typ szczekania towarzyszy między innymi psom cierpiącym na lęk separacyjny.
3.     Z podniecenia – taki rodzaj wokalizacji przypisany jest raczej szczeniakom i psom młodym, które nie potrafią jeszcze panować nad emocjami. Wiele psów szczeka podczas zabawy lub innych aktywności, które wywołują ekscytację.
4.     Dla zwrócenia na siebie uwagi – jest to taki rodzaj szczekania, który z łatwością rozróżnisz, gdyż psy wtedy wydają dźwięki zbliżone do znudzonego marudnego dziecka „Hej, hej tu jestem, pobawimy się? Zajmij się mną!”.
5.     Z nudy – pies szczeka wtedy tylko po to żeby usłyszeć swój głos. Znudzone psy często szczekają aby uwolnić nadmiar energii albo z samotności i wtedy od razu widać, że potrzebują towarzysza który wyciągnie ich z opresji.
6.     W odpowiedzi innym psom – to chyba znany wam dobrze scenariusz, pies idąc ulicą zaczyna szczekać, do niego dołącza się drugi, trzeci i mamy kanon szczekania.
Po ustaleniu przyczyn szczekania można przystąpić do pracy. Najlepszym sposobem, aby zapobiec nadmiernej szczekliwości jest rzecz jasna eliminacja potencjalnych źródeł, które prowokują takie zachowanie. Upewnij się także, że to ty nie prowokujesz takiego zachowania bo niekiedy ludzie najpierw zachęcają następnie negują "mówiącego" psa...



Zapobiegaj nadmiernej szczekliwości przy zastosowaniu tych kilku prostych rad :

zapewnij psu rozrywkę w życiu aby nadmiar energii spożytkował na czymś innym niż wyciu. 


jeśli to możliwe nie zostawiaj go samego na cały dzień albo zapewnij mu pet sittera.

nigdy nie lituj się nad szczekającym pupilem, gdyż będzie to dla niego nagroda która tylko zachęci do tego typu działań.

unikaj kar w postaci obroży antyszczekowych, które nie dość że są nie miłe, powodują ból a i tak większość psów nauczy się je ignorować i nic to nie da

 postaraj się skupić na sobie uwagę psa, gdy ten jest cicho od razu powinien być nagrodzony smaczkiem lub ulubioną zabawką na którą przeniesie się jego energia

 zastosuj wspomnianą wyżej naukę komend „Daj głos” i „Cisza”

 jeśli nic nie pomaga skonsultuj się ze specjalistą

Istnieje także zabieg chirurgiczny usuwania części strun głosowych ale tego nie polecam, gdyż zazwyczaj problem nadmiernej szczekliwości to problem natury psychicznej i wyciszenie szczeku nie wyeliminuje go!

Każda z opisanych przeze mnie sytuacji obrazuje inny typ psiej osobowości, a więc i praca nad problemem musi być indywidualna i oparta o różne metody, nie wolno nam uogólniać. Nie zawsze potrafisz dobrze zinterpretować zachowanie swojego czworonoga i nie wstydź się tego - jesteś związany emocjonalnie z pupilem i po prostu nie umiesz być obiektywny, dlatego ważne jest to aby sięgnąć po poradę. Specjaliści właśnie po to są, aby spojrzeć z boku na całą sprawę i doradzić ci w problemie, nad którym rzecz jasna pracować będziesz ty i pies…





Komentarze

Popularne posty