Czy jesteś gotowy na psa?







Czy jesteś gotowy na psa?

Jedynym rozsądnym podejściem jakie powinno się posiadać przed adopcją lub kupnem psa jest zastanowienie się czy opieka nad żywą istotą jest dla ciebie i twojej rodziny odpowiednia, czy jesteście gotowi na to by być odpowiedzialni za czyjeś życie?
Posiadanie psa wiąże się nie tylko z przytulaniem i adorowaniem swojego pupila. Szereg wyzwań jakie niesie za sobą przygarnięcie pod swój dach czworonoga wymaga od nas poświęcenia i realnej oceny sytuacji. Zastanów się dwa razy zanim pod wpływem chwili podejmiesz jakąkolwiek decyzję. Pies wymaga szczególnej troski, nie wystarczy że nakarmisz go dwa razy dziennie i pójdziesz z nim na szczepienie. Musisz zdawać sobie sprawę, że pies to nie zabawka, która będzie siedzieć cicho, pies to nie służba spełniająca twoje zachcianki. Wiedz, że twoje oczekiwania względem psa nie zawsze mogą zostać spełnione. Jeśli nastawiasz się, że np. będziesz startował z psem w zawodach podczas gdy pies nie będzie wykazywał najmniejszych chęci do jakiegokolwiek sportu, musisz być gotowy na to aby w takiej sytuacji zmienić swój tok myślenia i nie wolno ci zmuszać psa do czegokolwiek. Często nasze wyobrażenie o posiadaniu czworonoga jest mylne i ludzie muszą nauczyć się z tym żyć. Nie należy oczekiwać czegokolwiek od żywej istoty, która ma swój charakter i nieco odmienny od naszego pogląd na życie. 
Musimy nauczyć się być bardziej pokorni oraz tego, że pies nie jest od zaspokajania naszych zachcianek. Własne ambicje winne być nasycone samoczynnie, a nie za pomocą psa czy dziecka jak to często bywa….



Ile kosztuje pies?

Ważną kwestią są przede wszystkim wydatki na psa, bez których się nie obędzie. Co zrobisz jeśli twój pies okaże się alergikiem, który nie toleruje większości pokarmów? No właśnie… 
Specjalistyczna karma dla psa sięga kwot nawet powyżej 200 zł za worek, do tego dochodzi suplementacja diety oraz przysmaki, zabawki, różne akcesoria i mokra karma, przecież pies nie powinien być żywiony jednostajnie. Podstawowa opieka weterynaryjna to szczepienia, odrobaczenia, czipowanie i kastracja/sterylizacja – to także koszt kilkuset złotych jeśli nie obejmuje cię zniżka podczas corocznych akcji prowadzonych w niektórych miastach Polski odnośnie darmowego czipowania i tańszej kastracji. Marzeniem każdego właściciela jest rzecz jasna zdrowy pies ale rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Zazwyczaj psy doznają urazów, które kosztują dość słono. W Polsce z tego co się orientuję dopiero wchodzi system ubezpieczeń zdrowotnych na zwierzęta domowe ale jak to działa możecie dowiedzieć się tutaj: Pet Support. Jednakże czy to doraźne wizyty czy też ubezpieczenie permanentne dla psa - to zawsze są koszty, z których musisz zdawać sobie sprawę bo w zależności od obrażeń wydatki są niemałe np. operacje to koszt nawet kilku tysięcy złotych, warto więc przemyśleć kwestię ubezpieczenia...




Warunki mieszkaniowe.



To także istotny fakt, który rzutuje na tę ważną decyzję. Jeśli posiadasz własne lokum wystarczy, że odpowiednio przygotujesz warunki dla nowego czworonożnego lokatora tj. schowasz kable i inne niebezpieczne przedmioty w zasięgu jego pyszczka, wyznaczysz mu miejsce odpoczynku i karmienia, aby czuł się bezpiecznie. Schody zaczynają się wtedy, gdy wynajmujesz mieszkanie bądź dom, gdyż właściciel może mieć obiekcje co do pupila w jego lokalu ale nie wolno ci skłamać bo konsekwencje takiego zachowania mogą być drastyczne zwłaszcza dla psa… 
Ważne jest porozumienie każdej ze stron i zagwarantowanie o podjęciu świadomej decyzji z poniesieniem konsekwencji w każdym przypadku. Porozmawiaj więc na spokojnie z drugim człowiekiem i wyjaśnij mu dlaczego chcesz przygarnąć czworonoga, a na pewno zrozumie twoje intencje i być może dojdziecie do kompromisu.





Wakacje czas na relaksację?


Patrząc na to co dzieje się co roku z porzuconymi psami mamy świadectwo jak wiele ludzi podejmuje bez zastanowienia decyzję o posiadaniu psa. Zanim weźmiesz do siebie czworonoga przemyśl to czy stać cię na hotel dla psów lub czy posiadasz bliskie osoby, które pomogą ci w przypadku wyjazdu. Pies to nie zabawka, a najpierw biorąc następnie porzucając robisz psu niesamowitą krzywdę, która dewastuje jego psychikę na lata.






Zastanów się czy nie masz ograniczeń?

Twoje zdrowie fizyczne jest bardzo ważne jeśli decydujesz się wziąć odpowiedzialność za żywą istotę, która wymaga pracy i poświęcenia. Jeśli zaś jesteś starszą lub schorowaną osobą mieszkającą w malutkim mieszkaniu na wysokim piętrze przemyśl tę decyzję i nie bierz pochopnie dużego silnego psa, tym bardziej nie rasy myśliwskiej, która wymaga długich spacerów. Wiadomo, że Beagle wyglądają słodko ale pamiętaj, że musisz zapewnić swojemu przyjacielowi przynajmniej dwa spacery dziennie o różnej intensywności i nie wystarczy, że zrobisz z nim „kółko” wokół bloku i po sprawie, pies powinien mieć zapewnione choć minimalnie atrakcyjne środowisko, do którego go wyprowadzasz, musisz także przełamywać monotonię w jego życiu i czasem zabierać go w inne ciekawe miejsca, aby nie stał się sfrustrowanym psim nerwusem z problemami. Dlatego przed podjęciem tej decyzji przemyśl na spokojnie czy nie posiadasz żadnych ograniczeń, które będą przeszkadzały wam we wspólnym życiu...



Adoptuję lub kupuję.

Obie te decyzje wymagają realnej oceny sytuacji i odpowiedzialnej decyzji. Rozumiem, że masz dobre serce i chęci ale co zrobisz jeśli twój pies zacznie prezentować szereg problemów behawioralnych? 
Nie wolno przecież zostawić pupila samemu sobie i czekać aż jego dewiacje same się naprostują. Odpowiedzialne podejście do sytuacji jest takie, że każdy napotkany problem powinien być rozwiązywany, jeśli dajesz sobie radę z kwestią psiej psychiki i nie jest ci obcy termin behawioryzmu to fantastycznie. Jednak nie każdy jest obeznany w temacie i jeśli twój psiak potrzebuje pomocy powinieneś ją mu zapewnić. Każda pomoc fachowca jest na wagę złota i jestem przekonana, że nie pożałujesz tej decyzji. Biorąc pod opiekę żywą istotę musisz wziąć na siebie odpowiedzialność zarówno za jej zdrowie fizyczne jak i i psychiczne. Psy po przejściach nie uleczą się same i bagatelizowanie tych kwestii świadczy o tym, że nie jesteś gotów na przyjęcie pod swój dach jakiegokolwiek zwierzaka. Nie łudź się tym co mówią w ośrodkach adopcyjnych, że pies jest wspaniały, dobrze zsocjalizowany i tego typu subiektywne opinie wolontariuszy i pracowników, owszem zdarza się że schroniskowe psiaki zachowują się odpowiednio ale niestety większość miewa problemy, z którymi musisz się uporać. Pamiętaj, że każdy pies po przejściach nie będzie podręcznikowym przykładem ułożonego pupila. Nigdy w warunkach schroniskowych nie ocenisz psa w zupełności i nie przewidzisz jego zachowań, dlatego gdy ktoś mówi ci, że pies jest taki lub taki - weź pod uwagę fakt, że po przyjściu do domu po kilku tygodniach dopiero wyjdą jego ukryte problemy bądź ich brak. Tak samo bywa z psami z hodowli ale ten temat przedstawiałam już w innym artykule - "Kundel bury vs Pański piesek"





Podsumowując mój dzisiejszy artykuł, przygarnięcie psa niesie sporo konsekwencji i zanim podejmiesz tę jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu zastanów się kilkukrotnie bo bierzesz na siebie odpowiedzialność za życie bezbronnej istoty. 
Przemyśl to jaki pies będzie najbardziej odpowiedni dla ciebie i rodziny, nie sugeruj się modą na daną rasę czy obejrzanym filmie w telewizji. Chcę abyście mnie dobrze zrozumieli, ten artykuł przedstawia jedynie realne podejście do sytuacji, pies to najlepszy przyjaciel człowieka i zawsze będę namawiać do jego posiadania ale nie za wszelką cenę.

Pies to nie rzecz, którą będziesz mógł zastąpić następną bo uległa zepsuciu... 



Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem. Pozdrawiam.

Popularne posty