Psie sny.









Czy psy śnią naprawdę? Jeżeli tak to o czym są ich marzenia senne?
Wielu ludzi wierzy, że ich czworonogi śnią tak samo jak my. Nic w tym dziwnego, wystarczy zaobserwować to jak zachowuje się pupil podczas drzemki, wiele psów biega, warczy czy drży we śnie co sprawia wrażenie, że o czymś marzą. Jak wiadomo na poziomie strukturalnym psi mózg przypomina ludzki, ponadto w czasie snu wzorce fal mózgowych u psa są podobne do ludzkich i przechodzą przez te same stadia aktywności elektrycznej zaobserwowane u ludzi co wskazuje na to, że nasi czworonożni przyjaciele mają marzenia senne.





Matthew Wilson, Kenway Louie i szczury.

Jeśli psy miałyby nie posiadać snów to byłoby to dużym zaskoczeniem, w szczególności, że zwierzęta mniej inteligentne je posiadają, co zbadali Matthew Wilson i Kenway Louie z Massachusetts Institute of Technology. Panowie dowiedli, że mózgi śpiących szczurów funkcjonują w sposób, który nieodparcie sugeruje posiadanie przez nich marzeń sennych.  Znaczna część snu jest odzwierciedleniem tego co robimy w ciągu dnia. Tak samo wydaje się jest w przypadku szczurów. Jeśli na przykład w ciągu dnia szczur chadzał wewnątrz labiryntu będzie o nim śnił także w nocy. Podczas gdy szczur już nie spał i uczył się labiryntu naukowcy zarejestrowali nagrania elektryczne z jego hipokampu (obszar mózgu związany z tworzeniem pamięci i przechowywania).  Badacze odkryli, że niektóre z tych schematów elektrycznych były dość specyficzne i zależne od tego co zwierzę robiło. Następnie podczas snu fale mózgowe szczurów wykazały taki sam wzorzec jak ludzi podczas normalnego snu. W rzeczywistości wzory fal były tak jasne i konkretne, że naukowcy byli w stanie określić, gdzie w labiryncie znajdowałby się szczur, gdyby działo się to na jawie oraz to czy zwierzę poruszałoby się czy też nie! 






 
Wilson jednak ostrożnie opisuje wyniki stwierdzając, że: 
„ Zwierzę z pewnością przywołuje wspomnienia z tych wydarzeń ponieważ wystąpiły one podczas stanu czuwania, a wykonywane były podczas snu i to jest właśnie to co ludzie robią kiedy śnią”.

 
 
Psi mózg.


Ponieważ psi mózg jest bardziej złożony nich szczurzy i pokazuje te same elektryczne              sekwencje, uzasadnione będzie więc założenie, że psy także śnią. Istnieją również dowody, żepsy śnią zatem o swoich aktywnościach. Ten rodzaj badań wykorzystuje fakt, że istnieje         specjalna struktura w pniu mózgu, która powstrzymuje nasze działania podczas snu. Kiedy    badacze usnęli tę część mózgowia hamującą psie senne działania zauważyli, że zaczął się on 
poruszać mimo, że nagrania elektryczne mózgu wskazywały, że pies jeszcze spał. Pupil zacząłsię ruszać gdy jego mózg wszedł w etap spania związanego z marzeniami sennymi. W trakcie tego epizodu pies zaczął wykonywać czynności, które zostały przedstawione w jego snach. W ten sposób odkryto, że wskaźnik snu może natychmiast rozpocząć pewien rodzaj gry, a          nawet dojść do punktu gdzie np. Springer Spaniel będzie w stanie wypatroszyć                        wyimaginowanego ptaka z jego snów, a śpiący Doberman stoczyłby walkę z włamywaczem.



 
Sam możesz być obserwatorem psich snów.


 
Jest to naprawdę dość proste do ustalenia kiedy pies zaczyna śnić, bez uciekania się operacji mózgu czy nagrań elektrycznych. Wszystko co musisz zrobić to zacząć obserwować go od     momentu gdy zaczyna drzemać. Gdy jego sen staje się głębszy, oddech robi się bardziej          regularny. Po upływie ok 20 minut dla średniej wielkości psa, jego pierwszy sen powinien sięwłaśnie rozpocząć. Łatwo zauważysz zmianę, ponieważ jego oddech stanie się płytki i             nieregularny, mięśnie zaczną drgać , a nawet gałki oczne będą się obracały pomimo                 zamkniętych powiek. Oczy psa są w ruchu ze względu na to, że pies naprawdę patrzy na         obrazy senne jakby były prawdziwe. Takie ruchy są bardziej charakterystyczne właśnie dla    snu z marzeniami. Gdy np. człowiek zostanie obudzony podczas tych szybkich ruchów gałek ocznych albo w fazie REM, praktycznie zawsze powie że śnił!

 
Na koniec przetłumaczyłam dla was fragment listu Joseph Bakera, który także potwierdza     ideę tego, że psy śnią o swoich codziennych 
zajęciach: 
 

„Jakieś trzy lata temu usłyszałem historię w radio na temat naukowca poznawczego, który próbował zrozumieć sen i marzenia. Miał hipotezy opisujące sposób wspomnień powtarzanych w okresie wczesnej fazy REM. Opublikowane badania dotyczyły badanych grających w Tetris [w grę komputerową, w której starają się wyrównać spadające klocki w różnych kolorach], którzy następnie mieli zgłosić, czy przypadkiem nie widzieli małej cegły Tetris w swoich marzeniach sennych. Wtedy przypomniało mi się, że poprzedniej nocy miałem bardzo wyraziste sny z udziałem wycieczki ,na której  byłem wcześniej. Czułem śnieg i zapach powietrza, jakby to było naprawdę. To doprowadziło mnie do mojego psa Goobera rasy    Basenji, a jak wiele Basenjis tak samo i on nienawidzi wody i kąpieli. Tak szybko, jak moja żona skończyła go kąpać, pies uciekł z łazienki, znajdując mnie i próbując ukryć się między moimi nogami. Pewnego dnia Goober musiał znów zostać umyty , a jego rytuał chowania się za mnie znów miał miejsce. Następnie tej nocy pies „biegał” we śnie. Obudził się nagle, anastępnie przybiegł do mnie i znów ukrył się pod moimi nogami. Było to bardzo dziwne bo siedziałem w toalecie w tym czasie. Uważam, że śnił i wierzę, że śnił właśnie o kąpieli.       Wierzę tak dlatego, że takie zachowanie występuje u niego tylko wtedy, gdy kąpiel jest aranżowana.”


 
Jak widzicie nie ma 100% pewności, że psy śnią naprawdę ale ciężko bagatelizować rezultaty takich badań jak opisane powyżej. Osobiście wierzę w to, że psy mają marzenia senne z         prostej przyczyny - to gatunek bardzo zbliżony do ludzkiego i widziałam nie raz jak moje       psiaki dziwnie zachowywały się podczas drzemki. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że przeżywają jakieś stare traumy nie tylko aktualny dzień, dlatego że np. adoptowany w wieku ok 6 mcy Sid pomimo kilku lat spędzonych w naszym gronie posiada ewidentnie bardziej niespokojny sen niżeli suczki, które mamy od szczeniaka. Jedynym więc powątpiewaniem jakie wkrada się w tok mojego myślenia jest to o czym czworonogi śnią, ale tego dowiemy się         chyba dopiero wtedy, gdy nauczymy się psiej mowy :)


 
 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat psich potrzeb dotyczących snu zajrzyj tu -> Pies w łóżku.



Komentarze

Popularne posty