Dieta wysokobiałkowa i jej skutki.





Tak samo jak u człowieka tak i u psa dieta ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu i nigdy nie powinniśmy o tym zapominać. To, że psy trawią pokarm nie znaczy, że mogą jeść cokolwiek. Psy nie żyją zbyt długo, a ich walka o przetrwanie już prawie zaniknęła, gdyż karmione przez człowieka pozbawione zostały samoczynnego naturalnego doboru pożywienia, co skutkuje często problemami zdrowotnymi. Obecnie przeprowadzono kilka badań w celu oceny roli żywienia na zachowanie psów dotyczących poziomu serotoniny, a jedno z nich chciałam wam dzisiaj przedstawić. 





 Serotonina.






Jest ważnym neuroprzekaźnikiem w ośrodkowym układzie nerwowym, nie ma więc wątpliwości, że serotonina reguluje psi ale także i ludzki nastrój, a jej niedobór prowadzić może m.in. do: depresji, lęku, agresji, zwiększonego apetytu, niepokoju oraz braku snu. Serotonina inaczej zwana hormonem szczęścia (choć nim nie jest) wpływa także na potrzeby seksualne oraz zachowania impulsywne. Odpowiada również za funkcje poznawcze, w tym za pamięć i zdolność uczenia się!  




Tryptofan.






TRP występuje w niskim stężeniu (< 1 % ), w większości źródeł białka, a uzupełnienie diety o tę substancję uchronić może nawet przed stanami depresyjnymi i polepszyć nastrój. W badaniu opublikowanym przez Journal of the American Veterinary Medical Association z 2000 roku pokazano wpływ diety wysoko i nisko białkowej objętej suplementacją jak i bez suplementacji TRP na zachowanie psów. Ze względu na wpływ jaki serotonina wywiera na nastrój naukowcy dowiedli, że dieta o niskiej zawartości białka suplementowana TRP, może zmniejszyć nie tylko poziom agresji ale też pobudliwość i reaktywność psa. Jak widać warto więc przed zakupem karmy spojrzeć na skład, a głównie na ilość białka...




"Dr. Richard i Judith Wurtman z MIT zauważyli, że redukcja serotoniny w mózgu gra kluczową rolę w rozwoju zaburzeń nastroju i zachowania. Serotonina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, w tym: sen, nastrój, agresję, ból, niepokój, pamięć, zachowania żywieniowe, regulację temperatury, regulację hormonalną oraz zachowania motoryczne. Wurtmanowie i inni postulujący udowodnili, że uzupełnienie diety prekursorami serotoniny takimi jak tryptofan może znacząco poprawić nastrój i zachowanie"

                                                                   - (2007 Narda G Robinson, DO, DVM, MS)





Żywienie psa.









W internecie znajdziecie tysiące artykułów dotyczących tego co powinien jeść pies ale należy zwrócić uwagę na to, ile i jaki rodzaj żywności dostaje zwierzę, nie chodzi tylko o obfitość posiłków ale także o specyfikę pokarmów. Ważną kwestią jest także zdolność do rywalizacji o pożywienie z innymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku zwierząt społecznych, gdzie silniejsze jednostki mogą zabrać łup słabszym. Serotonina zaangażowana jest więc nie tylko w postrzeganiu dostępności jedzenia ale także w hierarchii społecznej.







W dzisiejszym artykule chciałam przypomnieć wam jak istotną rolę odgrywa serotonina na prawidłowe funkcjonowanie organizmu (nie karmcie jednak pociech czekoladą bo jest trująca dla psów!). Wiadomo jednak, że inne czynniki, głównie środowiskowe także są bardzo ważne i to od nich zależy charakter psa. Zbilansowana dieta to krok do zachowania równowagi organizmu. Polecam zastosowanie kilku technik, które mogą uczynić twojego psa zdrowszym w każdym tego słowa znaczeniu np.: podając mu właśnie odpowiednie jedzenie i przerywając monotonię dnia codziennego związaną z celebracją posiłku. Ma to szczególne znaczenie w domach gdzie jest kilka psów, a właściciele zostawiają żywność na podłodze, niwelując motywację u psa praktycznie do zera oraz co najważniejsze zacierając u swoich czworonożnych udomowionych (niegdyś dzikich) przyjaciół instynkt rywalizacji o pożywienie. Ważne więc jest, aby nie pozostawiać stałego dostępu do żywności pupilom. Urozmaićcie im czas posiłku i choć raz schowajcie miskę w ogródku lub rozrzućcie smakołyki w trawę – niech wasz przyjaciel zapoluje!




Przykłady pokarmów, które zawierają TRP (tryptofan):





- Suszone białka jaj
- Suszona spirulina
- Suszone mięso dorsza
- Pestki dyni
- Ser parmezan
- Wieprzowina
- Indyk
- Kurczak
- Wołowina
- Łosoś
- Jajko
- Mleko
- Ryż biały
- Ziemniaki
- Płatki owsiane








Komentarze

  1. My przymierzamy się do przejścia na dietę BARF. Przeraża mnie tylko kwestia codziennego przygotowywania posiłków i wspólnych wyjazdów. Na szczeście znajomi polecili mi kilka gotowych produktów, w tym naturalna karmę http://belloandfriends.pl/, dzięki czemu problem powinien zniknąć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. BARF jest świetny ale nie dla wszystkich psów niestety :( Na gotowych porcjach mięsa jest naprawdę wygodnie i myślę, że dacie radę :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem. Pozdrawiam.

Popularne posty