10 rzeczy, które denerwują twojego psa!




Pomijając naszą wielką miłość do zwierząt (zakładam, że moi czytelnicy takową właśnie posiadają) nieustannie jednak popełniamy błędy w psim wychowaniu. Czasem warto przypomnieć ludziom co powinni zrobić aby psy żyły w miłym otoczeniu, co z pewnością przyczyni się do poprawy waszych relacji oraz ich zachowania.

Sprawdź czy popełniasz choć jedno z tych psich przestępstw!





1. Wpatrywanie się!

Dłuższe wpatrywanie się w psa najczęściej odbierane jest jako wyzwanie. Ty jako jego opiekun zapewne nigdy nie doświadczysz z jego strony ataku ale co gdy twój sąsiad lub znajomy zacznie tę głupią zabawę? Niestety może to się zakończyć bardzo źle. Warto więc zapamiętać, że nigdy nie wolno nam wyzywać psa na pojedynek - zwłaszcza gdy reprezentuje zachowania grożące lub wydaje się zaniepokojony.

2. Przytulanie!

Twój pies prawdopodobnie nie będzie miał nic przeciwko twoim uściskom i pieszczotom ale wiele psów (zaryzykowałabym stwierdzenie, że spora większość) ma z tym duży problem zwłaszcza gdy na takie czyny pozwalają sobie dzieci i obcy ludzie. Cofając się do historii gatunku dowiemy się, że psy nigdy nie chwytały siebie nawzajem żeby pokazać miłość. Jest wręcz przeciwnie - pies który kładzie łapę lub ciało na drugiego psa przejawia w ten sposób sygnały dominacji czy też szeroko rozumianej kontroli. Zastanów się zatem dwa razy zanim pozwolisz komuś na tego typu zachowanie.

3. Krzyk!

Krzyk jest rozumiany przez twojego psa jako przejaw agresji która oznacza jedno - kłopoty. Twoje nerwowe reakcje będą miały swój skutek rzecz jasna w zachowaniu psa, który może stać się przestraszony i niepewny siebie. Zamiast się wydzierać postaraj się zachować spokój i cichy ton głosu. To jak wypowiadamy nasze słowa ma kluczowe znaczenie. Na pewno każdy z was zauważył, że wesołe wyrażenie „dobry pies” odbierane jest pozytywnie, natomiast np. „co ty zrobiłeś” wysokim ciężkim grożącym tonem zrozumiane zostanie jako przestroga i wystraszy czworonoga, a chyba nie na tym powinno nam zależeć. 

4. Drażnienie!

Niestety najczęściej takie zachowanie prezentują osoby niedojrzałe emocjonalnie. Drażnią się z psem np.: podczas zabawy, nie dając szansy na złapanie zabawki, zabierając miskę podczas jedzenia, uprawiając głupie zapasy, które sprawiają, że pupil jest rozdrażniony i nie wie jak w przyszłości powinien się zachować, uskuteczniają gonitwę bez powodu, gdzie zwyczajnie pies ucieka bo się boi, świecą laserem, którego pies nie jest w stanie złapać i doprowadza go to do obłędu czy też wisienka na torcie - szczekanie wraz z psem, czego chyba nigdy nie pojmę. Takich okropnych aktów zachowań mogłabym wymieniać w nieskończoność ale nie w tym rzecz. Wszystkie mają wspólną cechę - sprawiają, że nasze psy są przestraszone i agresywne. Zastanówmy się po prostu czy doprawdy gatunek naczelny powinien tak się zachowywać?


5. Zbyt długa samotność!

Wiadomo, że każdy z nas musi iść do pracy i nikt nie oczekuje, że ją porzucisz aby siedzieć z psem w domu ale psy to zwierzęta społeczne i nikogo nie powinno zdziwić, że pragną naszego towarzystwa. Czworonogi pozostawiane regularnie same w domu na 10 i więcej godzin mogą nabawić się szeregu problemów behawioralnych jak np. lęk separacyjny, nadmierne szczekanie czy też kopanie. Próby ucieczek także mogą po jakimś czasie wejść w życie. Wyuczone dotychczas zachowanie często ulega regresowi i pies zaczyna zachowywać się destrukcyjnie, a twoje mieszkanie staje się pobojowiskiem. Pupil to członek rodziny i nic bardziej go nie cieszy niż czas spędzony w twoim towarzystwie, jeśli więc nie jesteś w stanie zapewnić mu spacerów lub towarzystwa zatrudnij petsittera. 

6. Zatłoczone dog parki!

Nie jest prawdą, że każdy pies potrzebuje watahy obcych psów aby czuć się dobrze. Większość psów czuje się poddenerwowana ba! nawet agresywna jeśli nie były do tego przyzwyczajone, a „wrzucanie” ich na siłę w takie sytuacje najczęściej w celu zaspokojenia własnych potrzeb społecznych jest delikatnie mówiąc nie fair. Wyobraź sobie, że to ciebie wprowadzają do windy pełnej klaunów abyś dobrze się bawił. To samo tyczy się psich świetlic, jeżeli pies jest dobrze zsocjalizowany w odpowiednich warunkach powinien czerpać radość z towarzystwa kilku innych psiaków ale gdyby tych było 5x więcej w małym parku czy ogrodzie z pewnością zauważyłbyś stress lub nawet bójki. Unikaj więc takich zatłoczonych miejsc i wybieraj rozsądnie ilość i jakoś psich przyjaciół, czasem lepiej odpuścić i nie zmuszać na siłę swojego psa do interakcji. 

7. Przerwany sen!

Nawet najmilszy pies tak samo jak człowiek nienawidzi być nagle obudzonym. Każdy lubi spokojnie się wyspać, a nagła pobudka może bardzo przestraszyć pupila, który przecież powinien minimum 16 godzin dziennie spać. Pozwól więc psu aby obudził się naturalnie bez dotykania czy nawoływania. Zwłaszcza dzieciom należy to wytłumaczyć bo niestety mają w zwyczaju przeszkadzać i drażnić zwierzęta. Jeśli już musisz go zbudzić zrób to powoli, cicho i delikatnie. 

8. Zakłócanie rutyny!

Psy znacznie lepiej funkcjonują gdy dzień jest uporządkowany, a czynności powtarzane są w podobnych porach. Ich psi mózg szybko się przyzwyczaja i oczekuje każdego dnia w wyznaczonym czasie zarówno posiłku jak i spaceru. Niestety każde odstępstwo od codziennej rutyny stresuje czworonogi i może mieć negatywny skutek w jego zachowaniu. Najlepsze więc co możesz zrobić to trzymaj się planu dnia, karm, wychodź na spacery zawsze w podobnych godzinach nawet w weekend! Oczywiście wiadomo, że każdemu coś może wypaść, warto jednak pamiętać, że ktoś tam na ciebie czeka i jeśli twój powrót znacznie się przedłuża zwyczajnie się niepokoi. 

9. Napięta smycz!

Każdy psi trener wie jak ważny jest spacer na luźnej smyczy, wiadomo wtedy, że pies jest zrelaksowany. Niestety większość psów w dzisiejszych czasach wygląda tak jakby wyprowadzały swoich opiekunów na spacer ciągnąc ich po ulicy jak zbędny balast. Taki spacer jest udręką, pies nie skupia się na przewodniku i zwyczajnie cierpi przez stały ucisk na szyi co skutkować może problemami zdrowotnymi jak np. zwiększone ciśnienie w gałce ocznej. Ucz więc swojego psa luźnej smyczy zmieniając kierunki niespodzianie i wydając sygnał neutralny aby pies podążał za tobą nie zapominając oczywiście o nagrodach :) 

10. Brak konsekwencji!

Zastanów się dlaczego twój pies skacze na gości lub partnerkę, a na ciebie nie. Żebrze przy stole podczas posiłku, a na codzień nie. Odpowiedź jest prosta - to zwyczajny brak konsekwencji. Ty uczysz psa odpowiednich zachowań, które ułatwiają wspólne życie, idziesz na szkolenie i przestrzegasz zasad co skutkuje miłą koegzystencją. Wszystko jak we śnie do czasu gdy partner/partnerka, ulubiona sąsiadka, ciocia czy teściowa która zawsze w nagrodę daje przytulaski i smakołyki gdy tylko piesek się cieszy, skacze lub przymila głowę do talerza. Ludzie nie posiadający zwierząt nie zdają sobie sprawy ile pracy trzeba włożyć w wychowanie psa i dlatego robią nam „krecią robotę” w przekonaniu, że to nic nie szkodzi, że to ty jesteś zbyt surowy i np. nie pozwalasz biegać po domu za piłką, a to taka fajna zabawa. Ale czy na pewno twój pies dobrze się bawi? Co gdy taka fiksacja przyjmie niebezpieczny obrót i zamiast koleażanki u progu drzwi staną dzieci lub starsze osoby, które najzwyczajniej w świecie nie udźwigną sytuacji. Skutki mogą być opłakane i warto edukować ludzi na ten temat. Bądźcie więc konsekwentni bo uczeń nigdy nie będzie osiągał dobrych efektów w nauce gdy pod jednym dachem są dwie szkoły. 






Komentarze

Popularne posty