Nowy pies w domu!
Po długich rozważaniach podjąłeś decyzję o przygarnięciu kolejnego psa i wniesie to zapewne wiele dobrego, jeśli tylko twój pierwszy pies został dobrze poprowadzony i będzie modelował dobre maniery nowego członka waszej rodziny. Jeśli chcesz dać dom więcej niż jednemu psu gorąco do tego zachęcam, ale tylko tych którzy są gotowi na odpowiedzialność jaką niesie za sobą całe przedsięwzięcie. Korzyści płynące z posiadania drugiego psa to na pewno: więcej miłości, towarzystwa, świadomość uratowania kolejnej cierpiącej istoty ze schroniska oraz towarzystwo zabaw dla twojego obecnego pupila. Jednakże przed podjęciem tej ważnej decyzji pamiętaj o kilku kwestiach!
1. Czy Twój pies jest gotowy❓
Przed przygarnięciem drugiego psa musisz zdecydować, czy Twój obecny pies jest gotowy na towarzysza zabaw. Sprawdź, czy Twój pies ma jakiekolwiek podstawowe problemy behawioralne, które wymagają rozwiązania, aby nowy pupil ich po prostu nie nabył! Nowe psy mogą i będą odzwierciedlać zachowanie drugiego psa, zarówno dobre, jak i złe, a dwa źle wychowane psy sprawiają, że życie staje się bardzo uciążliwe. Dlatego
2. Wybór właściwego psa 🐶
Chcesz, aby twój drugi pies był kompatybilny z twoim obecnym przyjacielem. Pomyśl o wspólnych cechach! Na przykład - jeśli twój pies jest starszy lub jest typowym kanapowcem, wdrożenie wysokoenergetycznej rasy lub młodego szczeniaka może być bardzo denerwujące i przynieść opłakane skutki. Zamiast tego znajdź psa, którego energia jest najbardziej zbliżona do twojego obecnego pupila, a osiągniecie sukces. Pomyśl też o różnicach w wielkości. Istnieją psy, które łatwo tolerują inne osobniki podobne sobie, a gorzej gdy ktoś jest od nich większy. Kwestia wyboru "podobnych" psów jest bardzo ważna bo harmonia w stadzie to klucz do sukcesu!
3. Wprowadzenie 🐾
Kiedy zabierasz nowego psa ze schroniska koniecznie zrób zapoznanie na neutralnym gruncie, zabierz swojego obecnego psa na zewnątrz do parku lub innego podobnego miejsca. Najlepiej zanim całkowicie się zdecydujesz zrób to kilkukrotnie!
Jeśli oba psy są zbytnio podniecone - poczekaj, aż się uspokoją zanim podejdą do siebie powoli. Możesz osłabić każdą taką ekscytację, spacerując z psami wystarczająco daleko od siebie, aby nie mogły wchodzić w interakcje. Jeśli znowu będą zbyt podekscytowani, poczekaj, aż emocje opadną, zanim przejdziesz dalej. Nie spiesz się, proces ten może potrwać chwilę. Obserwuj uważnie ich wzajemnie węszenie, ponieważ jest to ich pierwsza interakcja i ważny jest każdy szczegół. Kiedy psy czują się dobrze ze sobą, przynieś je do domu ale najlepiej pod okiem szkoleniowca. Musisz dokładnie monitorować interakcje między nimi. Upewnij się, że masz na to czas! Nigdy nie zostawiaj ich samych sobie. Twoim zadaniem jest powstrzymać niepożądane zachowanie, zanim dojdzie do dominacji lub walki.
4. Wskazówki dotyczące sukcesu❗
Oto lista najważniejszych wskazówek, które pomogą zapewnić, że oba psy odniosą sukces w okresie przejściowym. Pamiętaj, że im więcej środków ostrożności podejmiesz, tym skuteczniejsza będzie integracja!
✔ Podczas gdy psy są pozostawione same, należy je rozdzielić za pomocą bramek lub klatek dla dzieci. Pozwoli to uniknąć niechcianych sprzeczek, podczas gdy psy poznają się wzajemnie.
✔ Na początku karm psy oddzielnie, separacja misek pozwoli uniknąć ew. konfliktów. Nigdy jednak nie pozostawiaj przysmaków bez opieki! Dla większości psów jest to wyzwanie do walki, która wisi w powietrzu szczególnie na początku znajomości.
✔ Upewnij się, że jest wystarczająco dużo zabawek i legowisk, aby każdy miał swój kącik.
✔ Monitoruj zabawę, gdyż niektóre czworonogi mogą stać się zaborcze. Obserwuj czas gry i bądź świadomy języka ciała swojego psa, w tym subtelnych wskazówek, takich jak np.: wysoko uniesionego ogona, sztywnej postawy ciała czy wpatrującego się wzroku w drugiego psa. Jeśli widzisz te znaki przerwij sytuację, aż pies stanie się ponownie zrelaksowany. Większość zabaw pomiędzy psami toczy się swobodnie ale ważne jest, by interweniować i dokonać korekty, gdy pies nie reaguje na sygnały wprowadzone przez drugiego psa. Dopóki intensywność gry nie ulegnie eskalacji, możesz być pewny, że wszystko idzie zgodnie z planem.
✔ Pamiętaj, aby każdemu z psów poświęcać osobną uwagę. Można to osiągnąć podczas treningów, spacerów czy innych wycieczek. To bardzo ważne aby także osobno miały czas tylko z Tobą.
5. Spacer 🐕
Codzienne spacery w stadzie są kluczowe dla zbudowania i wzmocnienia więzi. Psy są zwierzętami stadnymi i nic tak nie buduje wspólnoty jak dobry spacer bez rywalizacji. Gdy ty i twoje psy odbyliście wystarczającą liczbę spacerów szkoleniowych i poczujecie się pewnie, będziecie gotowi na spacer obydwóch psów naraz. Twoim zadaniem jest utrzymywanie obu psów podążających za tobą na luźnych smyczach, a jeśli jest inaczej skoryguj to, aby problem nie narastał. Kontrolowanie działań twoich psów świadczy o twojej postawie. Poprzez codzienne, uporządkowane spacery, twoje psy będą szanować cię jako przewodnika i obdarzą zaufaniem.
Po miesiącu uważnego nadzoru, korygowaniu niewłaściwego zachowania, zorganizowanego chodzenia i nadzorowanych posiłków twoje psy będą wiedzieć, że nowy czy stary pies nie jest zagrożeniem. Pamiętaj to ty wyznaczasz granice! Kiedy twoje psy zaczną czuć się bezpiecznie ze sobą, wyjdą ich prawdziwe osobowości i będziesz miał dwóch wspaniałych członków rodziny, którzy będą cię kochać przez resztę życia.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem. Pozdrawiam.